Blog

Bagaż podręczny Ryanair – waga, wymiary i poradnik pakowania

bagaż podręczny Ryanair

Podróżowanie liniami lotniczymi wymaga nie tylko planowania samej podróży, ale również odpowiedniego przygotowania bagażu. W przypadku tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair, zrozumienie ich polityki bagażowej jest kluczowe dla uniknięcia dodatkowych opłat i potencjalnych komplikacji. Ryanair, znany z restrykcyjnych zasad dotyczących bagażu podręcznego, stosuje ścisłe limity wymiarów i wagi, które mogą wpłynąć na koszt i komfort Twojej podróży.

Polityka bagażowa Ryanair

Zrozumienie polityki bagażowej Ryanair pozwala podróżującym na odpowiednie zaplanowanie tego, co mogą zabrać na pokład, oraz na uniknięcie niespodzianek w postaci dodatkowych opłat za bagaż na lotnisku. Przygotowanie i zastosowanie się do wytycznych linii lotniczej nie tylko ułatwia przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, ale również sprawia, że cała podróż przebiega płynniej. W kolejnych rozdziałach omówimy, jak najlepiej dostosować się do wymagań Ryanair dotyczących bagażu podręcznego, jak efektywnie spakować potrzebne przedmioty i jakie strategie przyjąć, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Opis standardowych wymagań dotyczących bagażu podręcznego w Ryanair

Ryanair pozwala swoim pasażerom na zabranie na pokład jednego małego bagażu podręcznego, który musi zmieścić się pod siedzeniem przed pasażerem. Wymiary tego bagażu to maksymalnie 40cm x 20cm x 25cm. Taki bagaż powinien być wystarczający, aby pomieścić przedmioty takie jak laptop, torebka czy mały plecak.

Rozmiary i waga dozwolonego bagażu podręcznego

Dla tych, którzy potrzebują więcej miejsca, Ryanair oferuje możliwość zakupu "Priority & 2 Cabin Bags", co pozwala pasażerowi na zabranie dodatkowego bagażu o maksymalnych wymiarach 55cm x 40cm x 20cm i wadze do 10kg. Ten większy bagaż podręczny można przechować w schowkach bagażowych nad głową.

Przegląd opłat za bagaż przekraczający standardowe wymiary

Jeżeli bagaż podręczny pasażera przekracza dopuszczalne wymiary lub wagę, Ryanair może wymagać jego odprawienia do luku bagażowego, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Opłata za nadbagaż waha się w zależności od długości lotu i sezonu, ale zazwyczaj zaczyna się od około 25 euro za lot.

Pasażerowie planujący podróż z Ryanair powinni dokładnie sprawdzić wymiary i wagę swojego bagażu przed udaniem się na lotnisko, aby uniknąć niespodziewanych opłat. Dostosowanie się do tych wytycznych nie tylko zapewni płynność podróży, ale również pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przekroczeniem limitów bagażowych ustalonych przez linię.

Co można wnieść na pokład

Przygotowanie się do podróży lotniczej wymaga nie tylko pakowania najpotrzebniejszych rzeczy, ale również zrozumienia, które przedmioty są dozwolone, a które zakazane na pokładzie samolotu. Oto przewodnik po polityce Ryanair dotyczącej tego, co można, a czego nie można wnosić na pokład.

Lista przedmiotów dozwolonych i zakazanych w bagażu podręcznym

Dozwolone przedmioty:

 • Elektronika: laptopy, tablety, smartfony, czytniki e-booków, aparaty fotograficzne.
 • Leki: wszystkie niezbędne leki, w tym leki płynne, muszą być opatrzone odpowiednimi etykietami (nazwa leku, imię i nazwisko właściciela).
 • Akcesoria podróżne: poduszki podróżne, słuchawki, małe instrumenty muzyczne.
 • Przekąski i jedzenie dla dzieci: jedzenie dla niemowląt i małych dzieci jest dozwolone, ale może podlegać kontroli bezpieczeństwa.

Zakazane przedmioty:

 • Ostre przedmioty: noże, nożyczki, pilniki do paznokci i inne przedmioty, które mogą być użyte jako broń.
 • Płyny w pojemnikach o pojemności większej niż 100 ml, które nie są zawarte w przezroczystym, zamykanym plastikowym woreczku o pojemności do 1 litra.
 • Zapalniczki i zapałki.
 • Substancje chemiczne i toksyczne: farby, rozpuszczalniki, zapałki chemiczne, pestycydy.

Zasady dotyczące przewożenia płynów i elektroniki

 • Płyny. Płyny, aerosole i żele muszą być przechowywane w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml każdy. Wszystkie takie pojemniki należy umieścić w jednym przezroczystym, zamykanym plastikowym woreczku o pojemności nie większej niż 1 litr. Woreczek ten musi być przedstawiony do kontroli w punkcie bezpieczeństwa.
 • Elektronika. Wszystkie większe urządzenia elektroniczne, takie jak laptopy czy tablety, muszą być wyjęte z bagażu i oddzielnie prześwietlone podczas kontroli bezpieczeństwa.

Przykłady przedmiotów osobistych, które można zabrać na pokład

 • Mała torebka, saszetka lub plecak, który mieści się w limitach rozmiarów określonych dla małego bagażu podręcznego.
 • Książki, czasopisma, dokumenty podróżne.
 • Niezbędne artykuły higieniczne (szczoteczka do zębów, pasta, mały dezodorant itp.), o ile spełniają one wymogi dotyczące przewozu płynów.

Zrozumienie tych zasad i odpowiednie przygotowanie bagażu podręcznego zgodnie z wytycznymi Ryanair jest kluczowe, aby uniknąć problemów na lotnisku i zapewnić sobie spokojną podróż.

twarda niebieska walizka kabinowa Peli 1535
walizka kabinowa TSA z organizerem Peli 1535

Porady dotyczące pakowania bagażu podręcznego

Pakowanie bagażu podręcznego wymaga przemyślenia i strategii, aby wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, nie naruszając przy tym zasad bezpieczeństwa linii lotniczej. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci efektywnie spakować swój bagaż podręczny, maksymalizując przestrzeń i zabezpieczając zawartość.

Jak efektywnie spakować bagaż podręczny, aby zmaksymalizować dostępną przestrzeń

 1. Użyj kostek pakowniczych. Kostki pakownicze to świetny sposób na organizację bagażu i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Pozwalają oddzielić różne rodzaje ubrań i akcesoriów, ułatwiając zarządzanie zawartością torby.

 2. Rolowanie ubrań. Rolowanie ubrań zamiast składania to sprawdzony sposób na oszczędzanie miejsca. Ubrania zrolowane zajmują mniej przestrzeni i są mniej podatne na zagniecenia.

 3. Planuj ubrania wielofunkcyjne. Wybieraj ubrania, które można łatwo zestawić w różnych kombinacjach i które są odpowiednie do różnych okoliczności. Preferuj neutralne kolory, które łatwo dopasować.

Wskazówki dotyczące pakowania ubrań i innych niezbędnych rzeczy

 1. Lista przed pakowaniem. Przygotowanie listy rzeczy, które potrzebujesz zabrać, pomoże uniknąć przepakowania. Skup się na niezbędnych przedmiotach, minimalizując ilość "na wszelki wypadek".

 2. Ogranicz płyny. Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących płynów. Pakuj tylko niezbędne płyny w pojemnikach do 100 ml, wszystkie umieszczone w przezroczystej, zamykanej torbie.

 3. Ubrania na zmianę. Zawsze warto mieć jedną zmianę ubrań w bagażu podręcznym, szczególnie podczas dłuższych podróży.

Porady dotyczące zabezpieczenia elektroniki i innych delikatnych przedmiotów

 1. Oddzielne etui na elektronikę. Elektronika powinna być zapakowana w specjalne etui, które zabezpieczy ją przed uderzeniami i zarysowaniami. Używaj oddzielnych przegródek dla każdego urządzenia.

 2. Zabezpieczenie kabli i akcesoriów. Pakuj kable i małe elektroniczne akcesoria w osobne małe torby lub etui, aby zapobiec ich plątaniu się i uszkodzeniu.

 3. Ochrona delikatnych przedmiotów. Rzeczy łatwo łamliwe, jak np. okulary, powinny być pakowane w środku bagażu, otoczone ubraniami, które mogą zapewnić dodatkową amortyzację.

Dzięki tym wskazówkom, Twoje pakowanie bagażu podręcznego stanie się bardziej zorganizowane i efektywne. Przygotowanie i przestrzeganie tych porad nie tylko zapewni bezpieczeństwo Twoich rzeczy, ale również pozwoli uniknąć stresu na lotnisku.

Jak uniknąć dodatkowych opłat

Dodatkowe opłaty za bagaż mogą znacząco zwiększyć koszt podróży lotniczej, szczególnie przy tanich liniach lotniczych takich jak Ryanair. Oto kilka strategii, które pomogą Ci uniknąć nieprzewidzianych wydatków i optymalnie zarządzać swoim bagażem.

Strategie na uniknięcie opłat za nadbagaż

 1. Dokładne wymiary i waga. Przed podróżą dokładnie sprawdź dozwolone wymiary i wagę bagażu podręcznego na stronie Ryanair. Upewnij się, że Twój bagaż mieści się w tych granicach. Używanie bagażu o odpowiednich wymiarach zapobiegnie konieczności dopłacania za nadbagaż.

 2. Lekkie pakowanie. Staraj się pakować lekko. Wybieraj lekkie ubrania i ograniczaj ilość zabieranych rzeczy do minimum. Planuj ubrania, które mogą być wielokrotnie używane i łatwo łączyć w różne stylizacje.

 3. Elektroniczna waga bagażowa. Rozważ zakup elektronicznej wagi do bagażu, która pomoże Ci kontrolować wagę walizki przed każdą podróżą.

Korzyści z wcześniejszego dokonywania rezerwacji miejsca na bagaż

 1. Niższe ceny. Rezerwacja miejsca na bagaż rejestrowany z wyprzedzeniem jest zazwyczaj tańsza niż dokonywanie tego na lotnisku. Ryanair oferuje niższe stawki za dodatkowy bagaż, gdy rezerwacja zostanie dokonana online przed lotem.

 2. Większy komfort podróży. Zarezerwowanie miejsca na bagaż rejestrowany z góry pozwala na spokojniejszą podróż bez obawy o to, czy Twój bagaż podręczny zmieści się w limitach.

Wpływ statusu pasażera (np. Ryanair Priority) na limit bagażowy

 1. Ryanair Priority. Pasażerowie, którzy wykupią usługę Ryanair Priority, mają prawo do zabrania na pokład dodatkowego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55cm x 40cm x 20cm, co pozwala na większą elastyczność i uniknięcie opłat za nadbagaż.

 2. Szybsze wejście na pokład. Status Priority gwarantuje również wcześniejsze wejście na pokład, co jest korzystne, gdy chcesz zapewnić sobie miejsce w schowku bagażowym.

Przestrzeganie tych zasad i strategii może znacząco obniżyć ryzyko naliczenia dodatkowych opłat i uczynić Twoją podróż bardziej przewidywalną i mniej stresującą. Planowanie i świadome zarządzanie bagażem to klucz do ekonomicznej i komfortowej podróży z Ryanair.

walizka kabinowa z organizerem i kieszenią na laptopa Peli Air 1535

Podsumowanie

Podróżowanie z Ryanair, choć ekonomiczne, wymaga szczegółowego zrozumienia i przestrzegania ich polityki bagażowej, aby uniknąć nieoczekiwanych opłat i zapewnić płynność podróży. Poniżej podsumowuję kluczowe informacje, które pomogą Ci efektywnie zarządzać bagażem podręcznym i zminimalizować dodatkowe koszty.

Kluczowe informacje dotyczące bagażu podręcznego Ryanair

 • Wymiary i waga. Ryanair pozwala na jeden mały bagaż podręczny o wymiarach 40cm x 20cm x 25cm, który musi zmieścić się pod siedzeniem. Dodatkowy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55cm x 40cm x 20cm i wadze do 10kg jest dozwolony dla pasażerów z usługą Priority.
 • Zasady dotyczące płynów i elektroniki. Wszystkie płyny powinny być w pojemnikach o pojemności do 100 ml i umieszczone w przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności do 1 litra. Elektronika powinna być łatwo dostępna do kontroli bezpieczeństwa.

Znaczenie przemyślanego pakowania i świadomego podejścia do regulacji linii lotniczej

 • Strategiczne pakowanie. Efektywne wykorzystanie przestrzeni w bagażu podręcznym, wybieranie wielofunkcyjnych ubrań i ograniczenie ilości płynów pomoże spełnić wymagania Ryanair i uniknąć opłat za nadbagaż.
 • Wczesna rezerwacja miejsca na bagaż. Dokonywanie rezerwacji miejsca na bagaż online przed lotem może znacząco obniżyć koszty i zapewnić większy komfort podróży.
 • Korzystanie z usług Priority. Zakup opcji Priority jest korzystny nie tylko ze względu na dodatkowy bagaż podręczny, ale także szybsze wejście na pokład.

Rozumienie i przestrzeganie zasad bagażowych Ryanair jest niezbędne dla każdego podróżującego tą linią. Świadome podejście do pakowania i korzystanie z dostępnych opcji, takich jak Priority, mogą znacząco wpłynąć na jakość i koszty podróży. Odpowiednie przygotowanie pozwala cieszyć się podróżą bez dodatkowego stresu związanego z możliwymi opłatami za bagaż.

Dodatki

Linki do oficjalnej strony Ryanair

Aby uzyskać najnowsze i najbardziej szczegółowe informacje dotyczące zasad bagażowych, odwiedź oficjalną stronę Ryanair. Poniżej znajdziesz linki, które pomogą Ci zorientować się w aktualnych wymogach:

 • Ryanair Baggage Policy - Znajdź tutaj kompleksowe informacje o polityce bagażowej Ryanair, w tym wymiary i waga bagażu podręcznego, opłaty za nadbagaż i porady dotyczące pakowania.

 • Ryanair Home Page - Strona główna Ryanair, gdzie możesz zarządzać swoimi rezerwacjami, sprawdzić status lotów i skorzystać z dodatkowych usług.

Często zadawane pytania (FAQ) dotyczące podróżowania z Ryanair i bagażu podręcznego

 1. Jaki jest maksymalny rozmiar i waga bagażu podręcznego w Ryanair?

  • Ryanair pozwala na jeden mały bagaż podręczny o wymiarach nie większych niż 40cm x 20cm x 25cm, który musi zmieścić się pod siedzeniem. Pasażerowie z usługą Priority mogą dodatkowo zabrać bagaż o wymiarach do 55cm x 40cm x 20cm i wadze do 10kg.
 2. Czy mogę zabrać płyny w bagażu podręcznym?

  • Tak, ale każdy płyn musi być zapakowany w pojemniku o pojemności nie większej niż 100 ml, a wszystkie pojemniki muszą zmieścić się w przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności maksymalnej 1 litra.
 3. Co się stanie, jeśli mój bagaż podręczny przekroczy dozwolone wymiary?

  • Bagaż, który przekracza dozwolone wymiary, może być wymagany do odprawy jako bagaż rejestrowany, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.
 4. Czy mogę zmienić swoją rezerwację bagażu przed lotem?

  • Tak, Ryanair umożliwia zmianę rezerwacji bagażu przez Internet przed lotem, co jest zazwyczaj tańsze niż dokonywanie zmian na lotnisku.

Korzystanie z tych zasobów pomoże Ci lepiej przygotować się do podróży z Ryanair, zapewniając, że Twoja podróż będzie tak komfortowa i bezproblemowa, jak to tylko możliwe.