Blog

Bagaż podręczny Wizzair Ryanair wymiary

Twarda walizka na kółkach

Oto poradnik na temat dopuszczalnych rozmiarów walizek w polskich liniach lotniczych, który pomoże Ci przygotować się do podróży i uniknąć problemów z bagażem.

Rozmiary walizek bagażu podręcznego w liniach lotniczych latających z Polski

Wszystkie linie lotnicze mają swoje własne wymagania co do rozmiarów bagażu podręcznego, który można zabrać na pokład samolotu. W większości przypadków maksymalny rozmiar to 55 x 40 x 23 cm, ale warto sprawdzić konkretne wymagania dla danej linii lotniczej. Niektóre linie dopuszczają też dodatkową torbę na laptopa lub torebkę damską.
Oto lista polskich linii lotniczych i dopuszczalnych wymiarów bagażu podręcznego:

LOT: 55 x 40 x 23 cm
Wizz Air: 40 x 30 x 20 cm
Ryanair: 40 x 20 x 25 cm
easyJet: 56 x 45 x 25 cm

SPRAWDŹ NASZE NIEZNISZCZALNE WALIZKI Z DOŻYWOTNIĄ GWARANCJĄ


Rozmiary walizek bagażu rejestrowanego w liniach lotniczych latających z Polski

Dopuszczalne wymiary bagażu rejestrowanego również różnią się w zależności od linii lotniczej. W przypadku większości linii maksymalny rozmiar to 158 cm (suma wymiarów długości, szerokości i wysokości). Waga bagażu również jest ograniczona i zwykle wynosi od 15 do 23 kg.
Oto lista polskich linii lotniczych i dopuszczalnych wymiarów bagażu rejestrowanego:

LOT: 158 cm, waga do 23 kg
Wizz Air: 149 x 119 x 171 cm, waga do 32 kg
Ryanair: 81 x 119 x 119 cm, waga do 20 kg
easyJet: 275 cm, waga do 23 kg

SPRAWDŹ NASZE NIEZNISZCZALNE WALIZKI Z DOŻYWOTNIĄ GWARANCJĄ


Opłaty za bagaż nadmiarowy w poszczególnych liniach latających z Polski

Jeśli Twój bagaż przekracza dopuszczalne wymiary lub wagę, będziesz musiał zapłacić dodatkową opłatę za bagaż nadmiarowy. Opłaty te różnią się w zależności od linii lotniczej, a czasami nawet w zależności od trasy lotu. Przed wylotem warto sprawdzić konkretne opłaty dla danej linii i trasy.
Oto przykłady opłat za bagaż nadmiarowy w polskich liniach lotniczych:

LOT: waga powyżej 23 kg – opłata od 80 PLN, wymiary powyżej 158 cm – opłata od 200 PLN
Wizz Air: waga powyżej 32 kg – opłata od 45 EUR, wymiary powyżej 149 x 119 x 171 cm – opłata

Przed podróżą samolotem zawsze warto sprawdzić, ile bagażu mamy prawo zabrać ze sobą na pokład i jakie są opłaty za nadbagaż. W większości linii lotniczych istnieje limit bagażu rejestrowanego i bagażu podręcznego, a przekroczenie tych limitów może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

W polskich liniach lotniczych, takich jak LOT, Ryanair czy Wizz Air, opłaty za nadbagaż różnią się w zależności od trasy lotu oraz wagi i wymiarów bagażu. Na przykład w LOT można zarezerwować dodatkową przestrzeń bagażową już na etapie zakupu biletu, co pozwala zaoszczędzić na opłatach za nadbagaż na lotnisku. W Ryanair natomiast opłaty za nadbagaż zaczynają się od około 10 euro za 1 kg, a w Wizz Air można dokupić dodatkowy bagaż już od 10 złotych.

Procedury sprawdzania wymiarów walizek

Przygotowując się do podróży samolotem, warto pamiętać, że linie lotnicze dokładnie kontrolują wymiary bagażu, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę wszystkim pasażerom. Wymagania dotyczące rozmiarów walizek różnią się w zależności od linii lotniczych, dlatego warto zapoznać się z nimi przed podróżą.

Przy sprawdzaniu wymiarów walizek lini lotniczych korzystają z specjalnych szablonów lub klatek, które sprawdzają, czy bagaż zmieści się w przestrzeni bagażowej na pokładzie. Przed przystąpieniem do kontroli warto więc dokładnie zmierzyć rozmiary walizki i sprawdzić, czy zmieszczą się one w wymaganych wymiarach.

Różne materiały, z których wykonane są walizki i ich trwałość

Walizki są wykonane z różnych materiałów, w tym między innymi z tworzyw sztucznych, skóry, nylonu czy poliestru. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad wyborem walizki przed podróżą.

Jeśli zależy nam na wytrzymałej i trwałej walizce, warto wybrać modele wykonane z poliestru lub nylonu, które są odporne na uszkodzenia i łatwo się czyszczą. Jeśli natomiast szukamy eleganckiej i stylowej walizki, warto zdecydować się na modele wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra. Ale jeśli szukamy walizki która będzie niezniszczalna jedynym dobrym rozwiązaniem będzie walizka z ABS czy żywicy HPX które oferuje firma Peli.

Czy kółka, rączki i wystające elementy wliczają się w rozmiar walizki?

Tak, zazwyczaj kółka, rączki i wystające elementy wliczają się w wymiary walizki. Właśnie dlatego należy dokładnie sprawdzić wymagania każdej linii lotniczej przed zapakowaniem bagażu. W przeciwnym razie może okazać się, że nasza walizka jest za duża i zostanie dodatkowo opłacana.

Co dzieje się z bagażem w sortowniach bagażowych?

Bagaż, który zostanie zarejestrowany, jest przewożony do specjalnych sortowni bagażowych. Tam jest skanowany i umieszczany w pojemnikach lub wózkach, które przewożone są do samolotu. Po wylądowaniu samolotu, pojemniki są przewożone do hali bagażowej, gdzie czekają na odebranie przez pasażerów.

W sortowniach bagażowych bagaże przewożone są w specjalnych pojemnikach lub wózkach, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko ich uszkodzenia. Przewożone są również w specjalnych warunkach, które chronią je przed wstrząsami i innymi uszkodzeniami.

Co się dzieje, kiedy bagaż się zgubi?

Zdarza się, że bagaż podróżujących ginie w trakcie transportu. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić to obsłudze linii lotniczej. Warto przed lotem zrobić zdjęcie swojej walizki, na którym widać numer seryjny i kolor, co znacznie ułatwi identyfikację bagażu.

Jeśli bagaż nie zostanie odnaleziony w ciągu 21 dni, można ubiegać się o rekompensatę za jego utratę. Wysokość odszkodowania zależy od linii lotniczej i zwykle jest uzależniona od wartości zgubionych rzeczy oraz od faktu, czy posiadamy polisę ubezpieczeniową na bagaż.

Które kierunki lotów wymagają większych walizek?

Nie ma reguły co do tego, które kierunki lotów wymagają większych walizek. To zależy od linii lotniczych i od rodzaju bilety, który kupisz. Na przykład, bilety klasy biznesowej zwykle obejmują większy bagaż rejestrowany niż bilety ekonomiczne. Jeśli planujesz dłuższy pobyt za granicą lub przeprowadzkę, być może warto rozważyć zakup większej walizki, aby uniknąć opłat za nadbagaż.

Wskazówki dotyczące pakowania

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmieścić się w dopuszczalnych rozmiarach walizek:

Planuj dokładnie, co chcesz spakować, aby uniknąć niepotrzebnego bagażu.

Wagi swoje walizki przed wyjazdem, aby upewnić się, że są one w dopuszczalnej granicy.

Zawsze zwracaj uwagę na wymiary swojej walizki, a nie tylko na wagę.

Unikaj pakowania rzeczy, które mogą się zepsuć lub zgnieść.

Spróbuj złożyć swoje ubrania starannie, aby zmieścić ich więcej w walizce.

Podsumowanie

Dopuszczalne rozmiary walizek są jednym z najważniejszych aspektów podczas pakowania na lotnisko. Zawsze sprawdzaj wymiary swojej walizki i zwracaj uwagę na ograniczenia swojej linii lotniczej, aby uniknąć opłat za nadbagaż. Pamiętaj też o wskazówkach dotyczących pakowania, aby zmieścić się w dopuszczalnych limitach i cieszyć się swoją podróżą bez stresu.