Blog

Bagaż podręczny LOT – wymiary, waga i poradnik pakowania

wymiary bagaż podręczny lot

Podróż samolotem to doświadczenie, które dla wielu z nas wiąże się z emocjami i przygotowaniami. Jednym z kluczowych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przed wyruszeniem w podróż, jest bagaż podręczny – jego wymiary, waga oraz to, co możemy zabrać ze sobą na pokład. Znajomość i przestrzeganie ustalonych przez linie lotnicze limitów i wymiarów bagażu podręcznego jest niezbędne nie tylko dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa naszego oraz innych pasażerów, ale również dla uniknięcia dodatkowych opłat i stresu na lotnisku.

W tym kontekście, kluczowe jest zrozumienie, że każdy przewoźnik może posiadać własne zasady dotyczące bagażu, które mogą się różnić w zależności od klasy podróży czy nawet kierunku lotu. Przygotowanie się zgodnie z tymi wytycznymi pozwoli na płynne przejście przez kontrolę bezpieczeństwa i bezproblemowe wejście na pokład samolotu, dając tym samym początek przyjemnej i bezstresowej podróży.

Podstawowe informacje o bagażu podręcznym w LOT

Podróżując liniami lotniczymi LOT, każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą na pokład samolotu bagaż podręczny, który musi spełniać określone wymogi wagowe i rozmiarowe. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla zapewnienia płynności całego procesu podróżowania. Oto najważniejsze informacje dotyczące bagażu podręcznego w LOT:

 • Limit wagowy. Niezależnie od wybranej klasy podróży, każdy pasażer może zabrać ze sobą bagaż podręczny o maksymalnej wadze 8 kg. Jest to ogólny limit, który zapewnia, że bagaż każdego pasażera bez problemu zmieści się w przestrzeni bagażowej nad siedzeniem lub pod siedzeniem przed sobą.

 • Wymiary bagażu podręcznego. Aby bagaż mógł być akceptowany jako podręczny, nie może przekraczać wymiarów 55 cm x 40 cm x 23 cm. Te wymiary zapewniają, że bagaż zmieści się w przeznaczonych do tego celu miejscach w kabinie pasażerskiej.

 • Łączna suma wymiarów. Całkowita suma wymiarów bagażu (wysokość + szerokość + głębokość) nie może przekraczać 118 cm. Pozwala to na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w kabinie pasażerskiej, zapewniając jednocześnie komfort wszystkich podróżnych.

 • Dodatkowy przedmiot osobisty. Oprócz standardowego bagażu podręcznego, pasażerowie mogą zabrać ze sobą również jeden przedmiot osobisty o wadze do 2 kg. Może to być na przykład torebka, torba na laptopa, saszetka, niewielki plecak itp. Pozwala to na zachowanie pod ręką najważniejszych przedmiotów i osobistych potrzeb podczas lotu.

Zapoznanie się i przestrzeganie tych wytycznych pozwoli uniknąć nieprzyjemności na lotnisku i zagwarantuje, że podróż samolotem liniami LOT rozpocznie się od przyjemnych doświadczeń już na etapie odprawy i kontroli bezpieczeństwa.

bagaż podręczny lot waga i wymiary

Zwiększone limity bagażu podręcznego w zależności od klasy podróży

Linie lotnicze LOT oferują swoim pasażerom nie tylko standardowy limit bagażu podręcznego, ale również zwiększone limity dla podróżujących w wyższych klasach - LOT Premium Economy Class oraz LOT Business Class. Te zwiększone limity pozwalają na większą elastyczność i komfort podczas pakowania, zapewniając jednocześnie, że podróżni mogą mieć przy sobie więcej niezbędnych rzeczy.

 • LOT Premium Economy Class. Pasażerowie podróżujący tą klasą mogą korzystać z nieco zwiększonego limitu bagażowego. W zależności od kierunku lotu, mogą oni zabrać ze sobą więcej bagażu podręcznego, jednak wymiary tego bagażu pozostają takie same, jak dla standardowego bagażu podręcznego, czyli 55 cm x 40 cm x 23 cm.

 • LOT Business Class. Podróżni, którzy zdecydowali się na lot w klasie biznesowej, mogą liczyć na jeszcze bardziej liberalne zasady dotyczące bagażu podręcznego. W zależności od trasy, mogą oni zabierać ze sobą dwa razy więcej bagażu podręcznego, co znacząco ułatwia podróżowanie z większą ilością niezbędnych przedmiotów. Mimo zwiększonego limitu wagowego, wymiary dozwolonego bagażu podręcznego pozostają niezmienione.

Warto zaznaczyć, że mimo zwiększonych limitów bagażowych dla wyższych klas podróży, wymiary bagażu podręcznego pozostają bez zmian. Oznacza to, że każda sztuka bagażu podręcznego musi nadal mieścić się w obrębie standardowych wymiarów: 55 cm x 40 cm x 23 cm. To zapewnia, że bagaż wszystkich pasażerów będzie mógł być bezpiecznie i wygodnie przechowywany na pokładzie samolotu.

Podróżując liniami lotniczymi LOT, niezależnie od klasy, warto zawsze sprawdzić aktualne zasady i limity bagażowe, aby uniknąć niespodzianek i dodatkowych opłat na lotnisku. Zwiększone limity bagażowe w wyższych klasach podróży oferują dodatkową wygodę i możliwość zabrania więcej przedmiotów na pokład, co jest szczególnie cenne podczas dłuższych lotów lub w przypadku podróży służbowych.

jakie ma wymiary bagaż podręczny lot

Bagaż podręczny LOT na różnych typach lotów

Polityka bagażowa linii lotniczych LOT uwzględnia różnorodność tras i destynacji, dostosowując limity bagażu podręcznego do specyfiki poszczególnych lotów. Zarówno na krótkich, jak i długich dystansach, pasażerowie mogą spotkać się z różnymi zasadami, co do ilości i wagi dozwolonego bagażu podręcznego. Poniżej przedstawiamy jak te limity wyglądają w zależności od klasy podróży i rodzaju lotu.

Loty krótkodystansowe

 • LOT Economy Class. Na lotach krajowych oraz krótkodystansowych po Europie i na Bliski Wschód, pasażerowie mogą zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 8 kg.
 • LOT Premium Economy. Na tych trasach klasa Premium Economy nie jest zawsze dostępna, więc standardowe limity dla Economy Class mają zastosowanie.
 • LOT Business Class. Na krótkodystansowych lotach po Europie i na Bliski Wschód, pasażerowie klasy biznesowej mogą zabrać ze sobą dwa razy więcej bagażu podręcznego, z limitem do 9 kg na każdą sztukę.

Loty średniodystansowe

 • LOT Economy Class. Podobnie jak na krótkich dystansach, limit wynosi 1 x 8 kg.
 • LOT Premium Economy i Business Class. Na lotach średniodystansowych, takich jak loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Uzbekistanu, i Kazachstanu, pasażerowie tych klas mogą zabrać 2 x 9 kg bagażu podręcznego.

Loty długodystansowe

 • LOT Economy Class. Na długodystansowych lotach do/z Chin, Indii, Japonii, Kanady, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, pasażerowie tej klasy mają prawo do jednej sztuki bagażu podręcznego o wadze do 8 kg.
 • LOT Premium Economy. Pasażerowie tej klasy na lotach długodystansowych mogą zabrać ze sobą bagaż podręczny o łącznej wadze do 12 kg, jednak jedna sztuka nie może przekraczać 8 kg.
 • LOT Business Class. Na lotach do/z Stanów Zjednoczonych limit wynosi 1 x 12 kg, natomiast na innych długodystansowych trasach pasażerowie mogą zabrać 2 x 9 kg.

Czy już wiesz jakie ma limity i wymiary bagaż podręczny LOT?

Limity bagażu podręcznego w LOT różnią się w zależności od klasy podróży oraz kierunku lotu, co pozwala na dostosowanie do potrzeb pasażerów w zależności od długości podróży i klasy, którą podróżują. Ważne jest, aby przed każdym lotem sprawdzić aktualne limity bagażowe na stronie linii lotniczych lub skontaktować się z ich obsługą klienta, aby uniknąć nieporozumień i potencjalnych opłat za nadbagaż.

wymiary bagaż podręczny lot waga

LOT - bagaż podręczny wymiary i waga w pigułce

Podróżowanie z linią lotniczą LOT wymaga od pasażerów znajomości i przestrzegania określonych limitów i wymiarów bagażu podręcznego. Pamiętanie o tych zasadach jest kluczowe dla zapewnienia sobie komfortowej i bezproblemowej podróży. Oto przypomnienie najważniejszych informacji:

 • Standardowy limit wagowy dla wszystkich pasażerów to 8 kg.
 • Maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 cm x 40 cm x 23 cm, z łączną sumą wymiarów nieprzekraczającą 118 cm.
 • Dozwolony jest również jeden przedmiot osobisty do 2 kg, taki jak torebka, torba na laptopa czy mały plecak.
 • W zależności od klasy podróży i typu lotu (krótko-, średnio- lub długodystansowego), limity bagażu podręcznego mogą być zwiększone, zwłaszcza dla pasażerów LOT Premium Economy Class i LOT Business Class.

Zachęcamy do dokładnego sprawdzenia indywidualnych limitów bagażu podręcznego przed podróżą, uwzględniając klasę lotu i destynację. Informacje te są dostępne na stronie internetowej LOT oraz w materiałach informacyjnych przekazywanych pasażerom przed lotem. Prawidłowe przygotowanie bagażu podręcznego zapewni nie tylko spokój ducha, ale również pozwoli uniknąć ewentualnych opłat za nadbagaż.

Pamiętaj, że znajomość i przestrzeganie regulaminu bagażowego jest podstawą udanej i bezstresowej podróży. Linie lotnicze LOT dbają o to, by zasady te były jasne i zrozumiałe dla wszystkich pasażerów, dlatego zawsze warto poświęcić chwilę na ich sprawdzenie przed wyruszeniem w podróż.

wymiary i waga bagażu podręcznego w lot

Dodatkowe wskazówki

Efektywne pakowanie bagażu podręcznego to klucz do bezproblemowej podróży samolotem. Oto kilka porad, które pomogą Ci zoptymalizować zawartość Twojego bagażu i upewnić się, że spełnia on wszystkie wymagania.

Jak efektywnie zapakować bagaż podręczny

 • Wybierz odpowiedni bagaż. Zainwestuj w walizkę lub plecak, które idealnie pasują do wymiarów bagażu podręcznego dopuszczalnych w Twojej linii lotniczej. Ułatwi to pakowanie i unikniesz problemów podczas kontroli na lotnisku.
 • Rozważ użycie kostek pakowniczych. Kostki te pomagają utrzymać porządek w bagażu, segregować przedmioty i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
 • Roluj ubrania zamiast ich składania. Rolowanie ubrań może zaoszczędzić miejsce i zmniejszyć ryzyko powstawania zagnieceń.
 • Pakuj wielofunkcyjne ubrania. Wybieraj ubrania, które można łatwo łączyć i które są odpowiednie dla różnych okazji. Ubrania w neutralnych kolorach i warstwy są tutaj kluczowe.
 • Zminimalizuj ilość płynów. Płyny są restrykcyjnie regulowane na pokładach samolotów. Pakuj tylko niezbędne płyny w pojemnikach nie większych niż 100 ml i umieść je w przezroczystym, zamykanym worku.
 • Zachowaj ważne przedmioty i dokumenty przy sobie. Upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, leki i wartościowe przedmioty.

Znaczenie przestrzegania zasad dotyczących bagażu podręcznego

Przestrzeganie zasad dotyczących bagażu podręcznego ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Twojej wygody, ale także dla bezpieczeństwa i płynności całego procesu podróży. Oto dlaczego jest to tak ważne:

 • Bezpieczeństwo na pokładzie. Przestrzeganie limitów wagowych i wymiarowych zapewnia, że bagaż podręczny będzie bezpiecznie przechowywany na pokładzie, minimalizując ryzyko upadków podczas lotu.
 • Płynność procedur na lotnisku. Przygotowanie bagażu zgodnie z wymaganiami linii lotniczej przyspiesza odprawę i kontrolę bezpieczeństwa, zmniejszając opóźnienia i ułatwiając pracę personelu lotniska.
 • Unikanie dodatkowych opłat. Dokładne spakowanie bagażu podręcznego w ramach ustalonych limitów pozwala uniknąć nieoczekiwanych opłat za nadbagaż.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie bagażu podręcznego to nie tylko kwestia przestrzegania zasad, ale także dbałości o własny komfort i spokój ducha podczas podróży. Dzięki temu zaczynasz swoją przygodę w najlepszy możliwy sposób.

wymiary i waga bagaż podręczny lot

Sprawdź też nasz artykuł na temat: Bagaż podręczny Wizzair i Ryanair wymiary